Истекува времето за спас на реките

Македонските реки се под постојан притисок од комунални и индустриски води, цврт отпад и други хемиски супстанци кои тешко се разградуваат и се таложат во водниот свет. Интензивното градење на малите хидроелектрани, пак, целосно го уништуваат животот и течението на реките. Инспекторатот за животна средина врши контрола на загадувањето со само еден инспектор, а некои од хидролошките станици на УХМР за контрола на водостојот и квалитетот на реките воопшто не работат. И покрај тоа, од Министерството за животна средина уверуваат дека концентрацијата на опасните и штетни материи во реките се во пропишаните граници.

ТВ верзија
Албанска верзија

Документарниот филм „Истекува времето за спас на реките“ го изработи Институтот за комуникациски студии.

Поврзано  Семиња од минатото, надеж за иднината

samo-prasaj_gif-3