Пописот што успева секоја година

Во еден викенд во јануари, биолози, еколози и вљубеници на птиците се обидуваат да ги пребројат сите водни птици во Европа, Азија и делови од Африка. Пописот се одвива секоја година во повеќе од 100 држави и во него учестувааат околу 15 000 пребројувачи, поголем дел од нив како волонтери. Секоја година се пребројуваат од 30 до 40 милиони птици на светско ниво. Македонија е една од најревносните земји учеснички на истражувањето. Ова е приказната за пописот во Македонија што успева секоја година.

ТВ верзија
Албанска верзија

Документарниот филм „Поважната страна на Мариово“ го изработи Институтот за комуникациски студии.

Поврзано  Тлото кое го губиме

samo-prasaj_gif-3