kobna sudbina za dolinata na zdravi vodi srbija featured

Кобна судбина за „Долината на здрави води“ во Србија

„Долина на здрави води“ го нарекувале некогаш жителите во околината на Кралево местото каде што тече реката Сокоља поради 22 извори кои се слевале во неа. Тие сведочат дека со изградбата на мала хидроцентрала целосно е изместено нејзиното корито. На проблемот со нарушување на природата од овие енергетски капацитети подолг период укажуваат екологистите и населението во Србија, но тоа не ја спречи српската Влада да ги ги зголеми таканаречените повластени тарифи и на тој начин да ја поттикне изградбата на мали хидроцентрали.

Прочитајте ја целата приказна „Милионери на наша сметка“.

Оваа содржна ја изработи Институт за комуникациски студии.

Новинарка: Тихана Бајиќ
Снимател: Милош Милиќ