Градењето ефикасен систем за предупредување од поплави е клучен фактор во справувањето со вакви природни катастрофи. ГИЗ од 2012 година работи на оваа проблематика во регионот.

Иако граѓаните се повеќе еколошки свесни, а јавните институции ги препознаваат еколошките прашања како актуелни, проблемите од животната средина не се решаваат стратешки. Додека граѓаните критикуваат и дискутираат главно на социјалните мрежи, институциите не носат ефикасни решенија за подобрување на животната средина и не се транспарентни во креирањето и спроведувањето на политиките.

Институтот за комуникациски студии Ве кани заедно да ја започнеме кампањата од јавен интерес за подобра животна средина „Не игнорирај! Реагирај!“. Претставувањето на кампањата ќе биде во вторник (5 март) во 11 часот во Клуб-ресторанот МКЦ во Скопје.

Триесетина еколошки организации застанаа во одбрана на активистите од Струмица кои деновиве добиваат опомена пред тужба за искажан став на социјалните мрежи против компанијата „Еуромакс Рисорсис“ концесионер на проектот за рудник за бакар „Иловица – Штука“.

Шумарскиот факултет и граѓанската иницијатива „ГоСакамВодно“ организираат предавање со еко-активистките Рамона Франк (Ramona Frank) и Мара Апелхаген (Mara Appelhagen) кои беа дел од акцијата за спасување на шумата Хамбахер во Германија. Настанот ќе се одржи на 20 февруари (среда) од 11.30 часот во амфитетарот на УКИМ Шумарски факултет во Скопје.

Премиерот Заев отворено се стави во улога на поттикнувач на еден од најтешките облици на корупција и криминал кој ние граѓаните на оваа земја го именуваме како градежна или урбанистичка мафија, реагираат од Здружението „Стар Лагадин“ откако премиерот јавно го поддржа градењето на спорниот хотел во Лагадин на настанот „Силна економија – шанса за сите“ кој се одржа во Охрид.

Претставници на јавни институции, граѓански организации и инцијативи учествуваа на работната средба која Институтот за комуникациски студии ја организираше на 24 декември со цел да го утврди начинот на кој меѓусебно би соработувале и заеднички би делувале во мапирање и решавање на проблемите со животната средина.